Risk Change
Prioriteti
- transnacionalna mobilnost
- razvoj publike
- jačanje kapaciteta: digitalizacija, obrazovanje i osposobljavanje
Opis projekta
RISK CHANGE je projekt sufinanciran programom Europske unije – Kreativna Europa, koji će tijekom četiri godine raditi na kreiranju, povezivanju i promoviranju europske suvremene interdisciplinarne umjetnosti povezane s društvenim studijima, primijenjenim znanostima i migracijama, a s ciljem izgradnje mreža i povezanosti između migranata i lokalnog stanovništva stremeći integraciji kulturne raznolikosti povezane sa suvremenim procesima migracija i konstantnom društvenom i kulturnom mijenom u 21. stoljeću. Projekt će nastojati izgraditi nove prakse usmjerene uključenju publike u kreativne procese. Navedeni ciljevi ostvarit će se kroz organizaciju i pokretanje umjetničkih rezidencija, konferencija, simpozija, radionica, izložbi, otvorenih laboratorija, mobilne aplikacije, te kroz uspostavu novih kulturnih mreža.
Cilj projekta
Strateški ciljevi projekta su transnacionalna mobilnost stručnjaka/umjetnika/produkcija u EU i šire, kao i uspostavljanje aktivnog sudjelovanja različitih publika, povezujući prvenstveno migrante i lokalno stanovništvo, a kroz osnaživanje aktivnog interesa za pitanja buduće društvene strukture, znanosti i tehnologije. Bitan cilj projekta je i razvoj inovativne i proširene mobilne aplikacije koja je u uskoj povezanosti s izgradnjom nove publike.
Stečeno iskustvo
Tijekom provedbe projekta stekli smo iskustvo kvalitetne i intenzivne suradnje s velikim brojem međunarodnih partnera i umjetnika kroz postavljanje grupnih međunarodnih izložbi, ali i specifičnih edukativnih aktivnosti. Razvili smo mrežu vanjskih suradnika i partnera prvenstveno u nacionalnom kontekstu koja se pokazala vrlo plodonosnom i bitnom po pitanju razvoja publike i konkretnog angažmana s migracijskim/manjinskim skupinama u fokusu. U kontekstu razvoja publike dobili smo nova iskustva kroz po prvi put u okviru muzeja provedeno intenzivno terensko istraživanje među pripadnicima manjinskih zajednica u Rijeci koje nas je upozorilo na brojne probleme u uključivanju navedenih aktera u kulturno-društvene aktivnosti sredine, ali nam isto tako ponudilo nove okvire koje bismo trebali nastaviti razvijati kako bi suradnja između publike i muzeja bila što kvalitetnija.