Projekt Cultural Heritage in Action predstavio završne rezultate
Shema uzajamnog učenja Culture Heritage in Action svoje je trogodišnje istraživanje predstavila u obliku digitalnog alata, kataloga dobrih praksi i tematske analize posvećene odnosu kulturne baštine s razvojem gradova i regija.
O PROJEKTU CULTURAL HERITAGE IN ACTION
Cultural Heritage in Action je projekt Europske komisije čiji je vodeći partner Eurocities, dok su ostali partneri KEA, ERRIN, Europa Nostra te Vijeće arhitekata Europe. Pokrenut je 2020. godine kako bi se poboljšalo upravljanje lokalitetima kulturne baštine kroz participativno upravljanje te povećalo sudjelovanje građana i njihov doprinos u očuvanju i razvoju kulturne baštine.
Projekt je promovirao kulturnu baštinu kao alat za lokalni održivi razvoj i istraživao nove uloge lokalnih i regionalnih vlasti u upravljanju i financiranju. Također, projekt se usmjerio na oporavak i otpornost mjesta kulturne baštine nakon pandemije, prepoznajući važnost kulturne baštine u promicanju dobrobiti i društvene kohezije te na adaptivnu ponovnu upotrebu baštinskih zgrada i kvalitetu intervencija na kulturnoj baštini.
REZULTATI PROJEKTA
U svojem trogodišnjem djelovanju projekt Cultural Heritage in Action okupio je stotine donositelja lokalnih politika i baštinskih stručnjaka te podržao i omogućio aktivnosti uzajamnog učenja te na taj način pridonosio razvoju i zaštiti baštinskih lokaliteta u gradovima i regijama i boljem razumijevanju političkih odluka koje se odnose na kulturnu baštinu.
Predstavljeni materijali prikazuju vrijedan doprinos istraživanju potencijala kulturne baštine za urbani i ruralni razvoj koji su namijenjeni baštinskim stručnjacima, donositeljima političkih odluka, te svima onima koji žele znati više o kulturnoj baštini:
- Digitalni alat za kulturne i baštinske stručnjake Kulturna baština u gradovima i regijama: Izazovi i trendovi u Europi koji prikazuje dobre prakse i rezultate istraživanja iz sheme uzajamnog učenja
- Katalog dobrih praksi koji objedinjuje 60 europskih primjera. Kao primjeri dobre prakse u lokalnoj se perspektivi navode Tvrđava sv. Mihovila u Šibeniku te priča o slijepom vodonoši iz Bakra.
- Tematska analiza koja prikazuje znanje stečeno kroz rad s lokalnim baštinskim stručnjacima
- Kratki video sadržaji posvećeni kulturnoj baštini u različitim gradovima i regijama