Europska komisija objavila poziv za istraživanje kako umjetnost može potaknuti građanski angažman učenika
Kako škole, umjetnici i kulturne organizacije mogu raditi zajedno na poboljšanju demokratskih stavova i spremnosti mladih da se uključe u građanski i demokratski život?
Europska komisija raspisala je poziv za izradu studije kulture, demokracije i vršnjačkog učenja čiji je cilj naučiti kako osmisliti i implementirati učinkovitu suradnju između škola, umjetnika i kulturnih organizacija kojima je izričit cilj jačanje demokratskog stavovi mladih i njihova spremnost da se uključe u građanski i demokratski život kroz participativne umjetničke i kulturne aktivnosti/iskustva.
Kako bi se u potpunosti iskoristio potencijal kulture u promicanju građanskog angažmana, demokracije i društvene kohezije, uspostavit će se aktivnost vršnjačkog učenja kako bi se omogućio prijenos dobrih praksi između kulturnih organizacija, škola i drugih relevantnih aktera. Kroz ovu aktivnost vršnjačkog učenja, predstavnici kulturnih organizacija i škola razmjenjivat će znanja i najbolje prakse.
Projekt će rasvijetliti čimbenike uspjeha i izazove provedbe s obzirom na to kako najbolje intenzivirati i proširiti sudjelovanje građana i demokraciju, posebno među mladima, kroz jačanje njihovog angažmana u kulturnim aktivnostima i praksama, u duhu Povelje iz Porto Santa.
ZAŠTO JE POTREBNA PODRŠKA?
Istraživanja pokazuju da je građanski angažman među adolescentima u mnogim zemljama pao na zabrinjavajuću razinu. Istovremeno, druge studije pokazuju da korištenje kulture i umjetnosti u podučavanju o demokraciji i građanstvu u školama donosi jasne koristi.
Ovaj poziv pomoći će prikupljanju znanja o tome kako dizajnirati i provesti učinkovite suradnje između škola i kulturnih profesionalaca koji koriste snagu umjetnosti i kulture za unapređenje demokratskih stavova mladih i njihove spremnosti za sudjelovanje u građanskom i demokratskom životu.
Također pomoći će Europskoj komisiji da podijeli ovo znanje i primjere najboljih praksi s kreatorima politika, edukatorima, kreativnim profesionalcima i drugim ključnim dionicima diljem EU na organiziran način koji može utjecati na politiku i praksu.
TKO SE MOŽE PRIJAVITI?
Proračun poziva iznosi EUR 300.000,00, a prijaviti se mogu sve fizičke i pravne osobe, kao i međunarodnim organizacijama. Također, prijaviti se mogu sve fizičke i pravne osobe u trećim zemljama koje imaju poseban sporazum s Europskom unijom u području javne nabave.
Svi detalji poziva i potrebna dokumentacija nalaze se ovdje.
Rok za prijavu je 20. rujna 2024. godine u 16:00 CET.
OČEKIVANI ISHODI
Iskustva prikupljena ovim pozivom pomoći Europskoj komisiji da podijeli znanje i primjere dobre prakse postignute s kreatorima politika, edukatorima, kreativnim profesionalcima i drugim važnim dionicima diljem EU-a, uvijek s ciljem utjecaja na politike i svakodnevne prakse. Osim toga, ishodi poziva uključuju:
- Studiju koja će dati pregled i sažetak postojećih znanja i dokaza o ovoj temi
- Zbirku najboljih praksi i ključnih lekcija
- Seriju seminara za kreatore politika u kulturi i obrazovanju iz nekoliko različitih zemalja EU (kako bi im pomogli da uče iz primjera dobre prakse)
- Priručnik za kreatore politika i praktičare
- Završnu konferenciju za najviše kreatore politika u područjima kulture i obrazovanja diljem EU
POZADINA
Ovaj poziv je prvi korak u ispunjavanju mandata koji su dale zemlje EU u EU Planu rada za kulturu 2023-2026, koji navodi sljedeće:
"Međusektorske sinergije između škola, kulturnih organizacija, civilnog društva i drugih aktera moraju biti uspostavljene kako bi se u potpunosti iskoristio transformativni potencijal kulture za jačanje demokracije."
Poziv je također odgovor na jednu od ključnih preporuka izvješća Europske komisije iz 2023. godine "Kultura i demokracija, dokazi: kako sudjelovanje građana u kulturnim aktivnostima jača građanski angažman, demokraciju i društvenu koheziju."