Četiri portugalska grada za Europsku prijestolnicu kulture 2027. godine
Povjerenstvo sastavljeno od 12 nezavisnih stručnjaka preporučilo je uži izbor gradova nakon četverodnevnog sastanka u Lisabonu.
Na četverodnevnom sastanku u Lisabonu, Povjerenstvo nezavisnih stručnjaka predložilo je Aveiru, Ponta Delgadu, Bragu i Evoru za titulu Europske prijestolnice kulture 2027. godine. Jedan od četiri predložena portugalska grada, koji će titulu ponijeti 2027. godine bit će četvrti portugalski grad koji nosi titulu Europsku prijestolnicu kulture - nakon Lisabona 1994., Porta 2001. i Guimarãesa 2012. godine.
O POSTUPKU ODABIRA
UU studenom 2020. godine, Portugal je pozvao sve zainteresirane gradove da podnesu prijave za Europsku prijestolnicu kulture 2027. Do roka 23. studenog 2021. godine prijave su podnjeli slijedeći gradovi: Aveiro, Braga, Coimbra, Évora, Faro, Funchal, Guarda, Leiria, Oeiras, Viana do Castelo, Ponta Delgada i Vila Real. Ući u uži izbor gradova za titulu Europske prijestolnice kulture može rezultirati značajnim kulturnim, gospodarskim i društvenim prednostima za dotične gradove, pod uvjetom da je njihova ponuda dio dugoročne strategije razvoja vođene kulturom.
Nakon što relevantna portugalska tijela službeno potvrde preporuku Povjerenstva, gradovi će imati rok do jeseni 2022. da dorade svoje prijave. Povjerenstvo će se ponovno sastati krajem 2022. godine i preporučit će Europskoj komisiji jedan portugalski grad postane Europska prijestolnica kulture 2027. Iste godine, titulu Europske prijestolnice kulture ponijet će iz grad iz Litve.
KAKO GRADOVI POSTAJU EUROPSKI KAPITAL KULTURE
Proces odabira Europske prijestolnice kulture odvija se u dva kruga. Nakon predizbornog kruga objavljuje se lista gradova koji ulaze u završni krug. U konačnom odabiru Povjerenstvo nezavisnih stručnjaka preporučuje jedan grad za naslov, koji potom službeno potvrđuje dotična država. Glavni kriterij odabira grada jest dobro pripremljen kulturni program sa snažnom europskom dimenzijom, koja potiče sudjelovanje stanovnika grada, dionika i susjedstva te privlači posjetitelje iz cijele zemlje i Europe. Program mora imati dugotrajan utjecaj i mora pridonositi dugoročnom razvitku grada, a gradovi moraju dokazati podršku lokalnih vlasti i operativne kapacitete za provođenje projekta.
POZADINA
Inicijativa Europska prijestolnica kulture pokrenuta je 1985. godine i razvila se u jednu od najistaknutijih kulturnih inicijativa u Europskoj uniji. Gradovi se biraju na temelju kulturnog programa koji mora imati vidljivu europsku dimenziju, poticati sudjelovanje i aktivno uključivanje građana, zajednice i raznih sudionika te pridonositi dugoročnom razvoju grada i njegove okolice. Kad grad ponese titulu europske prijestolnice kulture ujedno dobiva sjajnu priliku da kulturnim programima promijeni svoj imidž, postane vidljiviji na karti svijeta, promiče održivi turizam i unaprijedi svoje razvojne planove. Titula ima dugoročan učinak ne samo na kulturnu nego i na društvenu i gospodarsku situaciju u gradu i u okolici. Ciljevi ove inicijative su relevantniji nego ikad - pružiti Europljanima priliku da saznaju više o kulturama jedni drugih kako bi uživali u njihovoj zajedničkoj povijesti i vrijednostima te kako bi iskusili osjećaj pripadnosti istoj europskoj zajednici i razvili europske kulturne veze i partnerstva te naglasili ulogu kulture u razvoju gradova!