KreativnaEuropaKultura
Pomaknimo granice!

[WEBINAR] Inkluzivni pristupi u kulturnim i kreativnim projektima

Banner   webinar inkluzija

Desk Kreativne Europe organizira online događanje pod nazivom „Inkluzivni pristupi u kulturnim i kreativnim projektima“, koje će se održati u utorak, 17. lipnja 2025. godine, s početkom u 10:00 sati, putem platforme MS Teams. Događanje će trajati dva sata, a prijava je obavezna.

Inkluzija je jedan od ključnih prioriteta Europske unije u području kulture i društva. Unutar programa Kreativna Europa, posebna se pažnja posvećuje podršci projektima koji uključuju marginalizirane skupine, promiču raznolikost i omogućuju ravnopravan pristup kulturi i umjetnosti za sve. Ovaj program sustavno potiče organizacije da osmišljavaju pristupe i sadržaje koji odgovaraju potrebama različitih zajednica, uključujući osobe s invaliditetom, migrante, starije osobe, mlade iz ranjivih skupina te mnoge druge.

Kroz konkretne projekte koji će biti predstavljeni na ovom događanju, pokazat ćemo kako inkluzija nije samo cilj, već i snažan alat za inovaciju, kreativnost i društvenu koheziju.

Program događanja:

10:00–10:15 – Inkluzija u Kreativnoj Europi – uvod: Anera Stopfer

10:15–10:35 – Inkluzivni dizajn – predavanje: Sanja Bencetić

10:35–10:50 – She Raps – predstavljaju: Filip 'Phat Phillie' Ivelja (BLACKOUT HIP-HOP, HR) i Aymeric Pichevin (RAFE PRODUCTIONS, FR)

10:50–11:05 – Life Long Burning – Futures Lost and Found – predstavljaju: Iva Nerina Sibila i Silvia Marchig (Divert_ANTISEZONA, HR)

11:05–11:20 – Transmedijske priče o insularnosti – TRAST – predstavlja: Irena Sertić (OMNIMEDIA d.o.o., HR)

11:20–11:45 – Pitanja i odgovori

Sudjelovanje na događanju je besplatno, ali je potrebna prethodna prijava putem online obrasca. Nakon prijave, svi sudionici će pravovremeno primiti poveznicu za sudjelovanje putem MS Teams platforme.

[PRIJAVNI OBRAZAC]

 

O PROJEKTIMA: 

Webinar će započeti uvodnim predavanjem Predrasude o inkluzivnom dizajnu, koje će održati Sanja Bencetić, diplomirana dizajnerica i redovna profesorica na Studiju dizajna Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Predavanje će razotkriti česte zablude vezane uz pojmove inkluzija i inkluzivni dizajn, koji se često pogrešno shvaćaju kao koncepti namijenjeni isključivo posebnim grupama ljudi – ponajprije osobama s invaliditetom i starijim osobama. Takve se skupine često percipiraju kao one kojima je potrebna pomoć za uključivanje u životne situacije koje smatramo osnovnima, poput pristupa javnim ustanovama, korištenja javnog prijevoza ili postizanja samostalnosti u svakodnevnom životu.

Međutim, predavanje će istaknuti da inkluzivni dizajn ima bitno šire značenje i primjenu – riječ je o pristupu koji koristi svima, neovisno o sposobnostima, dobi ili društvenom statusu.

 

Nakon uvodnog predavanja slijedi predstavljanje triju međunarodnih projekata koji povezuju umjetnost, društvenu angažiranost, edukaciju i inkluzivni pristup:

She Raps je međunarodni EU projekt posvećen osnaživanju i profesionalizaciji reperica, pokrenut od strane Rafe Productions (FR) uz podršku programa Kreativna Europa. Projekt okuplja sudionice iz više europskih zemalja kroz radionice, nastupe i glazbenu produkciju, a lokalni partner za regiju Balkana je Blackout Hip Hop iz Hrvatske. 

She Raps će predstaviti Filip 'Phat Phillie' Ivelja (Blackout Hip Hop, HR), pionir hrvatske hip-hop scene i promotor s višedesetljetnim iskustvom te Aymeric Pichevin (Rafe Productions, FR), iskusni kulturni producent i menadžer s fokusom na urbanu glazbu i međunarodne projekte.

Life Long Burning - Futures Lost and Found višegodišnji je europski projekt podržan programom Kreativna Europa, koji okuplja 12 organizacija iz suvremenog plesa s ciljem osnaživanja umjetnika kroz rezidencije, edukacije i međunarodnu razmjenu. Usmjeren je na održivu podršku mladim i srednjegeneracijskim umjetnicima te širenje suradnje izvan umjetničke scene, kroz tematske platforme i društveno angažirane programe. Projekt jača kapacitete organizacija, potiče dijalog i doprinosi razvoju suvremenog plesa u regiji.

Projekt će predstaviti Iva Nerina Sibila i Silvia Marchig. Iva Nerina Sibila je nagrađivana plesna umjetnica, edukatorica i programatorica, aktivna u istraživanju emancipacijskog potencijala plesne edukacije te pozicioniranju plesa u društvenom kontekstu. Osnivačica je organizacije Divert i jedna od kuratorica ANTISEZONE.
Silvia Marchig je plesna umjetnica iz Rijeke koja djeluje u Zagrebu i Velikoj Gorici, osnivačica organizacije Kik Melone i jedna od kuratorica ANTISEZONE. Njezin autorski rad fokusiran je na etiku odnosa, prostorno-vremenske dinamike i izvedbenu prisutnost u sadašnjem trenutku.

Transmedijske priče o insularnosti - TRAST međunarodni je projekt koji kroz umjetnost, transmedijsko pripovijedanje i inovativnu muzeologiju istražuje pojam insularnosti – ne samo kao otočnosti, već i kao društvene i emocionalne izolacije. Fokusiran na uključivanje izoliranih zajednica, projekt razvija fizičke i digitalne prostore za izražavanje, uz poseban naglasak na inkluziju i identitet. TRAST povezuje umjetnike, zajednice i kulturne radnike u stvaranju održivog i participativnog europskog kulturnog modela.

Projekt će predstaviti Irena Sertić, producentica i kustosica, direktorica studija Omnimedia, specijalizirana za razvoj publike i inkluzivne muzeološke koncepte. U svom radu spaja kulturu, edukaciju i umjetnost, s posebnim naglaskom na djecu, mlade i marginalizirane skupine.